تغيير رنگ
 • Default color
 • Brown color
 • Green color
 • Blue color
 • Red color
تغيير طرح بندي
 • leftlayout
 • rightlayout
تنظيم اندازه متون
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
سفارشي سازي صفحه

مقالات

عصر ثروتمندان
رشد و رونق گرفتن ناگهانی ثروت در جهان، ‌ميلياردرهای جدیدی در کشورهای زمانی فقیر و بدبخت مثل ترکیه، هند، مکزیک و روسیه به‌وجود آورده است. اينها كساني هستند كه در شرايط اقتصادهاي رو به رشد، ارزهای قدرتمند، و شرکت‌های رقابت‌پذير كشورشان در سطح جهانی، با سوار شدن بر موج بالارونده بازارهاي سهام داخلي كه در یک دوره كوتاه 5 ساله به ارقام تا پيش از اين دست‌نيافتني رسيد، یکه تازی مي‌كنند. اکنون برخی از آنها، ثروت خود را در راه تقويت جايگاه خويش و فشار برای تغییرات اجتماعی به‌کار می‌برند.
این كارآفرينان که ثروت‌ميلياردی خود را از سرمايه‌گذاري در صنایع بخش خصوصی مثل مخابرات، پتروشیمی، و امور مالی كسب کرده‌اند، متمايز از نسل گذشته‌ ميلياردرهای بین‌المللی هستند که بیشترشان با ثروت نفتي کشورهای خاورمیانه یا تملك زمین‌های ارزش پيدا كرده، رابطه داشتند. نه تنها آنها ثروتمندترین افراد در کشور خود شده‌اند بلکه در میان ثروتمندترین افراد در جهان نيز قرار مي‌گيرند.
در این اقتصادهای نوظهور، جايی که قانون و مقررات شل و مبهم و فرآیند خصوصی‌سازی پیچیده است و عمليات كسب و كار انحصارطلبانه بسیار جولان می‌دهد، خلق فوق‌العاده و نابرابر ثروت از بسیاری جهات، با ثروت‌هاي عظيم گردآمده در آمریکا در آغاز قرن بيستم برابري مي‌كند.
در حالی که چنین کشورهايی از مدت‌ها پيش به وجود نابرابری‌هاي گسترده میان طبقه‌ای کوچک از فرادستان ثروتمند و توده‌های فقیر عادت کرده بودند، اين فرادستان جدید در برخی ویژگی‌ها با همتایان خود در ایالات ‌متحده شریک هستند.
و درست مثل راکفلرها، کارنگی‌ها و مورگان‌ها، که زمانی دست به اقدامات نيكوكارانه برای نرم ساختن لبه‌های خشن شهرت تجاری بی‌امان خود می‌زدند، امروز هم نسل فعلی آنها، آمریکايی‌های ثروتمندی مثل بیل‌گيتس از مایکرو سافت يا سانفورد ويل از سیتی گروپ، به عنوان‌ميلياردرهای محلی در بازارهاي نوظهور سعی دارند همان‌گونه عمل کنند.
نيكوكاري عالمگير
"کارلوس اسلیم اِلو"، كارآفرين در صنعت مخابرات مکزیک، که ثروتی بالغ بر 50ميليارد دلار دارد، قول داده است‌ميليارد‌ها دلار صرف دو بنياد خيريه‌اي كند که به سلامت و آموزش کمک می‌کنند. "رومن آبراموویچ"، ثروتمندترین فرد روسیه، که ثروت خالصي بالغ بر 18‌ميليارد دلار دارد، بیش از یک‌ميليارد دلار در "چوکوتکا" از مناطق فقرزده قطب شمال هزینه کرده است، جايی که در پست فرماندار منطقه مدرسه و بیمارستان نيز می‌سازد.
در هند، "اعظم پرمجی" ريیس شرکت نرم‌افزاری ویپرو، با ثروتی بالغ بر 17‌ميليارد دلار، بنياد خود را بر پا كرده است که از آموزش ابتدايی حمایت می‌کند.
مطمئنا همان‌طور كه اموال و دارايي‌هاي هنوز بيشتري گرد مي‌آيد مجموع این هدایا با توجه به نيازهاي اجتماعی حاد این کشورها، نسبتا کوچک و ناچیز است. اما از آنجا كه اقدامات نيكوكارانه بازدهي‌دار، از طريق تلاش‌های بيل گیتس و سايرين شهرت و محبوبيت يافته است،‌ ميلياردرهای بازارهاي نوظهور، درس‌هاي مشابه با جهت‌گيري سود و زيان را برای کشورهای خود بكار مي‌‌بندند.
جِین والز، ريیس مجمع جهانی اقدامات نيكوكاري می‌گوید: "آنچه ما در اين كشورها می‌بینیم ظهور آدم‌هايي از بخش خصوصی با ثروت فوق‌العاده است که خود را جذب نيكوكاري كاملا راهبردي كرده‌اند."
جهش غیرسنتي
اینجا در ترکیه، آقای اوزيگين كه 62 سال دارد، با دارايي خالص 5/3‌ميليارد دلار، ثروت خود را با خرید اموال دولتي به قيمت ارزان در مزایده‌های دولتي یا تعلق داشتن به یک خانواده ثروتمند که تجارتي انحصاری را کنترل می‌کنند به‌دست نیاورده است، دو روش سنتی که ثروت‌‌های عظیم در دنیای در حال توسعه از آن بوجود می‌آید.
او كه موسس یک بانک متوسط بنام "فینانس بانک" است سال گذشته در هجوم موسسات مالی خارجی به بانک‌های ترکیه، سود فراواني به دست آورد و سهام کنترل‌كننده خود در بانک خود را به "بانک ملی یونان" فروخت و در اين بين 7/2‌ميليارد دلار نقدا سود کرد.
او غرق در پول و همت بلند است و تمام سعی خود را به کار مي‌برد تا استانداردهای آموزشی در سطح مدارس پیش دانشگاهي و دانشگاه‌ها در ترکیه را بالا ببرد.
اوزيگين كه روی صندلی اتاق کنفرانس شخصي خود در دفتر اصلی فینانس بانک در استانبول نشسته است، روز 18 آگوست 2006 را به یاد می‌آورد؛ آنگاه که فروش 49‌درصدی سهام او رسما قطعي شده بود. او می‌گوید: "من آن روز را بهتر از روز تولدم به یاد دارم." و در حالی که بر صندلی چرمی خود تکیه زده، می‌گوید: "من فقط یک‌ميلياردر نيستم بلکه ثروتمندترین فرد در ترکیه بودم. احساس بزرگی بود ولی مسوولیت‌های شما افزایش می‌یابد."
مانند بسیاری از‌ميلياردرهای خودساخته، اوزيگين شخصیتی متوقع و آمرانه دارد و در یک سفر روزانه با او نمی‌توان یک گفت‌وگوی معمولی و صمیمانه داشت. او دو تلفن همراه حمل می‌کند و در طول یک روز طولانی به او مرتب تماس گرفته می‌شود از سوي همسرش، دستيارش، پسرش، و کارمندان اداری او به علاوه مدیران كسب و كارهاي متعدد او.
او كه نوعا 11 ساعت در روز کار می‌کند، نه تنها از آپارتمان دفتر کارش بلکه از اتومبیل، هواپیما یا قایق خود، اقدامات در ترکیه به علاوه روسیه، رومانی و چین را زير نظر دارد.
او می‌گوید: "من اولین نسلي هستم که ثروت به من رضایتمندی می‌دهد. به صدر رسيدن زیاد آسان نیست. ماندن در آنجا خیلی مشکل است."
پدربزرگ و مادربزرگ اوزيگين، در اواخر قرن نوزدهم از جزیره کِرت یونان به شهر ازمیر در جنوب ترکیه نقل مکان کردند. آن زمان دوره خونبار حکومت امپراتوری عثماني بود. او فرزند یک دکتر بود، در کالج "رابرت"، دانشگاهی معتبر در استانبول شرکت کرد قبل از اينكه در سال 1963 با 1000 دلار در جيب رهسپار دانشگاه ایالتي اُرگون در آمريكا شود.
او در اوقات فراغت خود بسکتبال بازی می‌کرد و هدايت گروه‌هاي ورزشي را برعهده داشت اما نمرات درسي متوسطی کسب می‌کرد. مدرسه بازرگاني هاروارد براي او دور از دسترس بود، چون نياز به بورسيه تحصيلي داشت. اما او عکسی از خود را به نامه درخواست پيوست كرد در حالي كه ورود "رابرت اف کندی" به ایالت اُرگون را خوشامد مي‌گفت و سرانجام پذیرفته شد. او می‌گوید: "حدس می‌زنم آنها مرا به خاطر توانايی‌های رهبری‌ام دوست داشتند."
بعد از یک کار بانکی موفق، در سال 1987 فينانس بانک را پایه‌گذاری کرد و مجبور شد دو خانه خود را بفروشد و 3ميلیون دلار قرض کرد.
در ابتدا، جاه‌طلبی بانک کم بود و خدمات بانکی به كسبه ترکیه، ارائه می‌کرد. ميزان دارايي‌هاي بانک كه با توجه به اقتصاد ناپایدار مرتبا در نوسان بود، به سرعت در طي سال‌های رشد اقتصادی قوی توسعه یافت، اما در دو موقعیت مجزا در سال‌های 1994 و 2001 با افت شدیدی روبه‌رو گشت زماني كه بازارهای ترکیه انقباض شديدي يافتند.
رقابت‌پذير شدن
تعامل دائمي اوزيگين با آسیای جنوب شرقی، چین و روسیه در كار تجارت، او را به اين نتيجه رساند كه در اقتصاد جهاني شده امروز، لازم است كه ترک‌ها هر چه بيشتر رقابت‌پذيرتر شوند.
او گفته است: "مهم‌ترین مشکلی که ترکیه دارد، آموزش است". او می‌گوید تقاضای ورود به مدرسه بازرگاني هاروارد از سوی دانشجويان چینی و هندی به سرعت افزایش يافته است اما از سوي کشور کوچک‌تری مثل ترکیه سالانه فقط 4 تا 8 نفر به آنجا فرستاده می‌شوند.
وراي سرمایه‌گذاری‌هايی كه آقای اوزيگين در مدارس عمومی كرده است، او در نظر دارد در 15 سال آینده با صرف 1‌ميليارد دلار، یک دانشگاه خصوصی به نام دانشگاه اوزيگين بسازد. او ادامه می‌دهد: "من می‌خواهم كاري در یک مقیاس بزرگ انجام دهم. دیدگاه من این است که ما هم می‌توانیم مانند هند نیرو آموزش دهیم و صادر کنیم."
از زمانی که آقای اوزيگين برنامه ساختمان‌سازی خود را در سال 2000 آغاز کرد، تاکنون 36 مدرسه و خوابگاه دخترانه با هزینه‌ای حدود 400هزار دلار و 8/1ميلیون دلار برای هر یک به اتمام رسانده است. او می‌خواهد این رقم را تا سال 2010 به 100 عدد برساند. او در اين ارتباط همکاری نزدیکی با دولت دارد و بیشتر این ساختمان‌ها در مناطق فقیرنشین جنوب و شمال شرقی کشور بنا شده است.
فلیز بیکمن، مدیر اجرائی بنياد اقدامات نيكوكاري "توسف" می‌گوید: "این خیلی زیاد است، یک رقم بسیار قابل توجه."
ترکیه در میان 30 کشور عضو "سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی"، کمترین‌ درصد حضور دختران به نسبت پسران در مدارس ابتدايی و متوسطه را دارد که این سازمان، اعضاي خود را ملزم به داشتن حداقل استانداردهای زندگی و رويه‌هاي دموکراتیک مي‌سازد. رتبه پايین ترکیه در نتیجه فرهنگ سنتی، به خصوص در مناطق فقیرنشین است که ارزش بیشتری به تحصیل پسران به نسبت دختران می‌دهد.
در کشوری که حزب حاکم بيشترين ميزان حمايت را از راي دهندگاني كسب مي‌كند كه در نگرش و شعار به دنبال اسلامی شدن بيشتر هستند، هدف آقای اوزيگين به سراغ دختران رفتن برای تحت آموزش قرار دادن آنها است تا بتواند رگه فرهنگی حساس را لمس کند
(او همچنین از طریق بنیاد همسرش بنام "آصف" به زنان بی‌سواد برای آموزش ابتدايی در مناطق فقیرنشین کشور کمک مالی کرده است.)
یک مسلمان بالفعل اما به اقرار خودش سکولار در بینش، آقای اوزيگين امیدها و نیز ترس‌های نخبگان ترکیه را مجسم مي‌سازد كه بسیاری از آنها اکنون حامیان حزب حاکم عدالت و توسعه به شمار مي‌آيند که باعث بهبود اقتصاد ترکیه گردیده است.
اوزيگين امیدوار است با تمرکز بر آموزش به عنوان ابزار توسعه اقتصادی، کمک كند تا سطح مباحث به فراتر از مجادلات جزيی فعلی در مورد اعمال مذهبی حركت كند، از جمله اينكه آيا افزایش تعداد زنان محجبه، بیانگر ظهور ترکیه اسلام‌گراتر و کمتر سکولار است يا خير.
او می‌گوید، از 25 سال پیش همواره می‌خواستم ترکیه سطح آموزشي برابر با اروپا داشته باشد. اينكه آيا شما روسری سر مي‌کنید يا نمي‌كنيد، نباید در اين زمينه اهميتي داشته باشد.
تمرکز بر آموزش
وقتی آقاي اوزيگين به بازدید مدرسه‌ای می‌رود، غالبا با شهردار منطقه، نماینده‌ای از وزارت آموزش و پرورش و دیگر مقامات ارشد محلي ملاقات می‌کند. بازديد وي مثل جلسات تجاری او بسیار سریع و هدفمند و با قدم زدن در سالن مدرسه و سیل سؤالات و دستوراتي که به مقامات مدرسه می‌دهد، انجام می‌شود.
در یک مدرسه ابتدايی به نام خودش، در یک منطقه کارگری در حومه استانبول، وارد کلاس ششم مي‌شود در حالي كه دانش‌آموزان با چشمان از حدقه درآمده و با روحيه و نشاط همانند دسته‌ای نظامی که به فرمانده خود ادای احترام می‌کند روی پای خود بند نیستند و او نیز آنها را مورد تفقد و تشویق به درس خواندن می‌کند.
در مدرسه ديگري، او يكي از مسوولان را توبيخ مي‌كند كه چرا فرش‌ها رنگ و رو رفته است و آشغالي كه در راهرو طولاني ساختمان ريخته است. او با صدايي عصباني گفت "اين مكان پر از زباله است. كاري در اين باره بكنيد. اين شرم آور است."
لحظات تاثرآوري نيز وجود دارد. یک مدرسه جدیدالتاسيس ابتدايی در دهکده‌ای نزدیک مرز ارمنستان که فریاد و سر و صدای 360 دانش‌آموز آن در استقبال از همسر آقای اوزيگين، خواهر و برادرزاده‌اش که پشتیبانی ساخت مدرسه را به عهده داشتند، به گوش می‌رسد. کودکان این منطقه به ندرت به دبیرستان می‌روند.
بسیاری از آنان به زبان کردی، زبان اول آنها، صحبت می‌کنند و والدین آنها از طریق پرورش گاو و گوسفند به سختی امرار معاش می‌کنند. لباس‌ها مندرس و انگشتان پای آنها از کفش‌های پلاستیکی آنها پیدا است. اما بمانند تابش نور شبانگاهان ماه به روی نوک قله برفی کوه آرارات، نور امید در سيماي آنها هویدا است.
"دانیان کوبا،" دانش‌آموز کلاس هفتمي قد بلند با کت و کراوات می‌گوید وقتی که بزرگ شد می‌خواهد چه كاره شود، او با صدايی رسا و محکم و در حالی که به کفش‌هایش نظری می‌اندازد دوباره سرش را بلند می‌کند و می‌گوید: "من می‌خواهم معلم ریاضی شوم."
برای آقای اوزيگين، یکی از ثروتمندترین مردان جهان شدن فشار خاص خود را دارد. او هر روز نامه‌های زیادی دریافت می‌کند. برخی از آنان از او درخواست می‌کنند تا بدهی‌شان در بانک فینانس را ندیده بگیرد. برخی هم خیلی تاثرانگیزند، اخیرا نامه‌ای دریافت کرد از یک هوادار خود در زندان که تقاضای یک جفت کفش و یک پیراهن کرده بود. او این درخواست را حتما عملی خواهد کرد. همانند برخی افراد که زیاد چنین کارهايی انجام داده‌اند، آقای اوزيگين سعی می‌کند گوی سبقت را از دیگران بربايد.
"وارن بافت" ممکن است ثروتمندترین مرد جهان باشد، اما آقای اوزيگين می‌گوید، ثروت من خیلی سریع‌تر رشد کرده و بالا رفته چون "حساب كردن بهره مركب من بهتر از "بافت" بوده با اینکه هنوز در نیمه راهم."
او همچنین خود را شاگرد مدرسه زندگی "جی پی مورگان" می‌داند. او مرتب از مورگان می‌گوید. کسی كه حاکم مطلق دنیای مالی در ابتداي قرن بیستم بود. و اینکه چقدر برای پسر، دختر و همسرش باقی گذاشت به اضافه حقوقی که به کاپیتان کشتی خود می‌داد. ولی فقدان شهرت اوزيگين در بخش وسیع‌تری از جهان، او را اذیت می‌کند. او می‌گوید: "من هر ماه 2‌درصد از درآمد خالص خود را می‌بخشم. من فکر نمی‌کنم بیل گیتس چنین کاری بکند."
ارسال کننده
فهیمه پرکم
آراء
1
ویژه
خیر
رتبه دهی به مقاله
1 رای
مورد علاقه:
0

سبد خرید شما


سبد خریدتان در حال حاضر خالی می‌باشد.

دسته بندی مقالات

آمار مقاله ها

3646 مقاله و 369 مجموعه

 • 1.jpg
 • 2.jpg
 • 3.jpg
 • 4.jpg
 • 5.jpg
 • 6.jpg
 • 7.jpg
 • 8.jpg
 • 9.jpg
 • 10.jpg
 • 11.jpg
 • 12.jpg
 • 13.jpg
 • 14.jpg
 • 15.jpg
 • 16.jpg
 • 17.jpg
 • 18.jpg
 • 19.jpg
 • 20.jpg
 • 21.jpg
 • 22.jpg
 • 23.jpg
 • 24.jpg
 • 25.jpg
 • 26.jpg

تماس با ما

تهران: فلکه دوم صادقیه، برج گلدیس، طبقه هفتم، واحد 721
تلفن: 47626486-021

تبریز: تقاطع خیابان منصور و بهادری، ساختمان سیمرغ، طبقه پنجم، شرکت تسهیل گستر
تلفن: 04135251447
فاکس: 04135251448

عضويت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، آخرین اخبار کسب یار و کسب و کار را در ایمیلتان دریافت کنید.
کسب یار
مباحث عمومی کسب و کار


دریافت بصورت HTML؟

آخرین نسخه کسب یار

کسب یار خریداری شده خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.


کسب یار 4.1.0 نسخه نهایی
آخرین تاریخ بروزرسانی:
//