تغيير رنگ
 • Default color
 • Brown color
 • Green color
 • Blue color
 • Red color
تغيير طرح بندي
 • leftlayout
 • rightlayout
تنظيم اندازه متون
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
سفارشي سازي صفحه

مقالات

بازار‌هاي تهاتري الكترونيكی
واقعيت‌‌هاي پيش روي بشر در اثر توسعه فناوري‌‌هاي اطلاعاتي و ارتباطي و از همه مهم‌تر توجه سران كشورها به گسترش مبادلات اقتصادي بين المللي در قالب سازمان تجارت جهاني، بشر امروزي را بيش از گذشته با عمق انديشه و واقعيات تئوري دهكده جهاني مك لوهان آشنا ساخت. گره خوردگي و پيچيدگي اقتصاد عصر جديد كه به نام اقتصاد نوين يا اقتصاد شبكه‌اي از آن ياد شده است از يك سو، و توسعه سريع فناوري اطلاعات از سوي ديگر اقتصاد جهاني رابا رويكرد‌هاي جديدي روبه‌رو ساخته است؛ آنچنان كه بشر براي ادامه حيات دراين دهكده جهاني ناچار به گزينش راهكارها و تعاريف جديدي شده است. فعاليت‌‌هاي اقتصادي تهاتري از جمله مدل‌‌هاي اقتصادي اوليه بودند كه به اقتضاي زمان و با استفاده از فناوري‌‌هاي روز براي استفاده مجدد مورد بازنگري قرار گرفته‌اند. در اين گزارش با مدل مبتني بر وب بازار‌هاي تهاتري آشنا خواهيم شد.

مفهوم نوين بازار تهاتري(Barter Market): شايد يكي از مشكلات بزرگ در بخش‌‌هاي مختلف اقتصادي همچون صنعت، عمران، كشاورزي و بازرگاني كشور كه باعث كندي و گاه شكست پروژه‌ها مي‌شود، كمبود يا حتي نبود نقدينگي باشد. اين شرايط حتي در اقتصاد‌‌هاي سالم هم بسيار به وجود مي‌آيد چرا كه مديران براي اقتصادي و درآمدزا شدن طرح‌هاي‌شان، به فاصله زماني مناسبي براي گذران مراحل برنامه ريزي و پياده سازي نياز خواهند داشت. در اين بين نمي‌توان انتظار داشت كه به دليل عدم اقتصادي بودن در اين مرحله، همه طرح را ناديده انگاشت چرا كه در شرايط سالم اقتصادي طرح‌‌هاي مطالعه شده مي‌توانند به حداقل درآمدي مورد نياز دست يابند.

از سوي ديگر، هدف هر فرآيند اقتصادي رسيدن به پول نيست، بلكه دستيابي به قدرت خريد براي ادامه حيات است. بنابراين اگر از رويكرد سيستمي موضوع را مورد بررسي قرار دهيم سازمان‌ها مي‌توانند با محيط (بازار اقتصادي) به جاي تراكنش‌‌هاي مالي به داد و ستد كالا و انرژي(دانش) بپردازند بدون اينكه بخواهند به دليل تاخير‌هاي مادي بر روند فعاليت هم تاثير منفي بگذارند.

تهاتر يا مبادله كالا به كالا، قديمي‌ترين شكل انجام مبادلات در جهان به شمارمي رود و بازار تهاتري بازاري است كه معادلات در آن بر اساس مبادله مستقيم كالا يا خدمات يك طرف با كالا و خدمات طرف ديگر بدون دخالت پول صورت مي‌گيرد. در تهاتر سنتي، به دليل محدود بودن و تطابق زياد نيازها و توليدات دو طرف، معاملات كاملا به صورت مستقيم و پاياپاي انجام مي‌شد ولي امروزه به علت تنوع و گستردگي نيازها و توليدات امكان تبادل مستقيم بين دو طرف بسيار كم‌تر است، لذا در بازار‌هاي تهاتري نوين بايد يك وسيله مبادله اعتباري مانند سند يا كارت اعتباري را تعريف كرد تا با مبادله آن ميان اعضا، چرخه تهاتري به صورت كاملاشفاف و روان انجام پذيرد و بدين ترتيب كسي كه سند مبادله و يا كارت اعتباري در اختيار داشته باشد مي‌تواند با خريد كالاو يا خدمات موردنياز خود در بازار تهاتري، آن اعتبار را هزينه كند و عرضه كنندگاني كه كالا يا خدمات خود را دراين بازار در قبال دريافت آن سند اعتباري مي‌فروشند مي‌توانند دوباره در همين بازار ملزومات خود را با كم‌ترين نياز به گردش نقدينگي تهيه كنند. افزايش قدرت خريد منجر به افزايش تقاضا و در نتيجه محرك توليد و افزايش عرضه محصولات و خدمات خواهد شد.معمولا دولت‌ها از اين سياست، هنگام ركود اقتصادي، براي خروج از ركود و رسيدن به رونق اقتصادي استفاده مي‌كنند. بازار‌هاي تهاتري از اين قابليت برخوردارند كه در دوران ركود اقتصادي امكان انجام فعاليت‌‌هاي بهينه اقتصادي را با تسهيل مبادلات در سطح بازار به وجود آورند و با استفاده از يك سند اعتباري براي انجام معاملات، مشكل كمبود نقدينگي در بازار را بر طرف سازند.

توسعه بازار‌هاي تهاتري: مبادلات در بازار‌هاي تهاتري جديد يك زنجيره كامل تبادلي بين اعضا تشكيل مي‌دهد. به‌طور مثال، يك موسسه چاپ و نشر نياز خدماتي خود در مورد نقاشي محل كار را به يك شركت خدمات ساختماني ارجاع مي‌دهد، شركت خدمات ساختماني نياز خود در زمينه دريافت خدمات گردشگري و تفريحي براي كاركنانش را به يك هتل و هتل نيز نياز‌هاي خود در مورد چاپ و نشر بروشور‌هاي تبليغاتي را به موسسه چاپ ارجاع مي‌دهد. به همين دليل بايد يك وسيله مبادله اعتباري در بازار تهاتري تعريف كرد كه با مبادله آن ميان اعضا اين چرخه تهاتري اتفاق بيفتد.

كسي كه سند مبادله يا كارت اعتباري در اختيار داشته باشد مي‌تواند با خريد خدمات كالا يا خدمات مورد نياز خود در بازار تهاتري آن اعتبار را هزينه كند و كساني كه كالا و خدمات خود را در اين بازار مي‌فروشند مي‌توانند اين اعتبار را دريافت كنند و دوباره در داخل همين بازار، كالا يا خدمات مورد نياز خود را با استفاده از آن خريداري كنند. در اقتصاد پيشرو امروز دنيا بر كسي پوشيده نيست كه افزايش قدرت خريد منجر به افزايش تقاضا و در نتيجه افزايش توليد و عرضه محصولات و خدمات خواهد شد. بازار‌هاي تهاتري از اين قابليت برخوردارند كه در دوران ركود اقتصادي امكان انجام فعاليت‌‌هاي بهينه اقتصادي را با تسهيل مبادلات و حذف مشكل كمبود نقدينگي، در سطح بازار به وجود آورند و با استفاده از اسناد اعتباري براي انجام معاملات، مشكل كمبود نقدينگي را در بازار برطرف سازند.

بر اساس تحقيقات علمي، امروزه بيش از 70 درصد كالاها و خدمات قابليت ورود به اين بازار را دارند كه مهم‌ترين آنها عبارتند از:

املاك و واحد‌هاي تجاري، مسكوني و اداري؛ كالاهاو توليدات صنعتي شامل، انواع خودرو و موتورسيكلت، لوازم يدكي، لوازم صنعتي ساختماني، لوازم صنعتي كشاورزي؛ لوازم اداري؛ لوازم خانگي برقي؛ محصولات غذايي؛ مواد اوليه مورد نياز بخش‌‌هاي مختلف؛ موبايل و خطوط تلفن؛ مواد معدني؛ خدمات رفاهي مانند هتل‌ها و رستوران‌ها و مراكز تفريحي؛ خدمات آموزشي مانند آموزشگاه‌ها، مدارس غيرانتفاعي و دانشگاه‌هاي مجازي؛ خدمات تبليغاتي؛ خدمات موسسات فرهنگي مانند انتشارات، چاپخانه‌ها و سينماها؛ خدمات اداري؛ خدمات ساختماني؛ خدمات پزشكي و آزمايشگاهي؛ خدمات حقوقي و مشاوره‌اي و خدمات علمي، فني و مهندسي.

مزيت‌هاي فعاليت در بازار‌‌هاي تهاتري: اين مزيت‌ها شامل اين‌هاست: بالا رفتن شفافيت اقتصادي، رقابتي شدن بازار، ‌امكان انجام بهتر برنامه‌ريزي اقتصادي، حذف فرآيند واسطه‌گري، حذف هزينه‌هاي اضافي تبليغات و مزايده و مناقصه، كوتاه شدن زمان توليد تا عرضه، تسريع در فرآيند مبادله ومعامله به دليل نياز فوري طرفين، امكان افزايش ظرفيت فروش، دسترسي به بازار‌هاي جديد، فعاليت در يك شبكه بازار رقابتي، استفاده از ظرفيت توليد اضافي، كمك به ارتقاي كيفيت كالاها و خدمات عرضه شده، كمك به كاهش قيمت‌ها، امكان فعاليت در دوران ركود اقتصادي، امكان تبديل محصول به مواد اوليه بدون نياز به نقدينگي و امكان ورود كالاها و خدمات انبار شده در چرخه اقتصادي.

جايگاه جهاني بازار‌هاي تهاتري : امروزه فعاليت اين نوع بازارها به صورت سازمان يافته و مدون در بيش از 100 كشور جهان رايج است. تعدادي از اين كشورها عبارتند از: ايالات متحده آمريكا، كانادا، مكزيك، جاماييكا، برزِيل، آرژانتين، اروگوئه و بوليوي(در قاره آمريكا) آلمان، انگليس، فرانسه، ايتاليا، بلژيك، دانمارك، لهستان، روسيه و ايرلند (در اروپا)؛ ايران، تركيه، لبنان(در خاورميانه) و استراليا، نيوزيلند، ژاپن، كره جنوبي، چين، تايوان، هنگ كنگ، هندوستان، مالزي (در جنوب شرق آسيا و اقيانوسيه).

همچنين شركت‌‌هاي بزرگي مانند جنرال موتورز، ميتسوبيشي، هيونداي و ديگر شركت‌هاي بزرگ صنعتي و تجاري عضو اين بازارها هستند.

بر اساس مطالعات علمي موسسه بين المللي مبادلات تجاري(IRTA) از 34 تريليون دلار ظرفيت اقتصاد جهاني، 60 درصد مخارج مصرف كننده است و 30 درصد هزينه‌هاي دولتي.

10 درصد يعني بالغ بر 2/3 تريليون دلار هزينه مبادلات است، در حالي كه هزينه مبادله بهينه براي اقتصاد جهاني معادل 4 درصد پيش بيني شده است. اين بدان معني است كه بازار‌هاي مبادله‌اي غير نقدي كه با رقمي معادل 43/8 ميليارد دلار در سال 2004 فعاليت داشته اند، ظرفيت توسعه و گسترش تا رقم 136 ميليارد دلار را دارا هستند.

- آمريكاي شمالي و آمريكاي لاتين: تقريبا 500 بازار مبادلات تجاري بيش از 4/4 ميليارد دلار مبادله تجاري در سال 2004

- اروپا و خاور ميانه: تقريبا 100 بازار مبادلات تجاري بيش از8/1 ميليارد يورو مبادله تجاري در سال 2004

- استراليا و جنوب شرق آسيا: تقريبا 100 بازار مبادلات تجاري بيش از 85/1 ميليارد دلار استراليا مبادله تجاري در سال 2004

توسعه بازار‌هاي تهاتري مبتني بر شبكه: تشكيل بازار تهاتري نوين از طريق ايجاد ارتباط مستقيم بين خريداران و فروشندگان در يك بازار شبكه‌اي و مبتني بر فناوري اطلاعات و فناوري وب در محيط‌‌هاي اينترانتي، اينترنتي و اكسترانتي، باعث كاهش هزينه مبادله و در نتيجه افزايش تقاضا و متعاقبا افزايش ظرفيت توليد مي‌شود. لذا تشكيل اين بازار مي‌تواند مورد علاقه بسياري از توليدكنندگاني باشد كه ظرفيت توليد اضافي دارند، بسياري از خريداران كه با محدوديت نقدينگي مواجه هستند و همچنين دولت كه همواره به دنبال اجراي سياست‌هايي است كه اقتصاد ملي را از ورطه ركود نجات دهد.

مدل توسعه بازار‌هاي تهاتري مبتني بر وب: از مزاياي اين بازار مي‌توان به چنين مواردي اشاره كرد: امكان ورود كالاها و خدمات انبار شده در چرخه اقتصادي، تقويت كيفيت استاندارد‌هاي كالاها و خدمات عرضه شده، تجارت مستمر و پايدار، تامين بخشي از تقاضا براي كالاها و خدمات مورد نياز بدون پرداخت وجه نقد، امكان استفاده از تخفيف مناسب، امكان انجام فعاليت بورس و به كارگيري سرمايه مازاد در اين مسير، كاهش هزينه معاملات، شفاف‌سازي جريان معاملات رايج، تقويت پايه‌هاي اقتصاد از طريق گسترش فرهنگ پرداخت ماليات.

تجربه ايران در بازار‌هاي تهاتري شبكه‌اي: مدل بازار تهاتري نوين براي اولين بار توسط گروه مهندسي و بازرگاني ثمين ايستا (www.saminista.com) تحت عنوان بازار تهاتري ايرانيان، در ايران طراحي و راه اندازي شده است كه از طريق نشاني اينترنتي www.iranianbarter.com قابل دسترسي است. گروه مهندسي بازرگاني ثمين ايستا كه سابقه‌اي طولاني در زمينه فعاليت عمراني، صنعتي و تجاري دارد از طريق پنج شركت خود، با مطالعه عوامل موثر بر فعاليت‌هاي اقتصادي در بخش‌هاي مختلف صنعتي، عمراني، كشاورزي، بازرگاني و خدمات در دوره‌‌هاي مختلف رونق و ركود اقتصادي كشور، به اين نتيجه رسيد كه مجموعه عناصر و اجزاي فعال در اين حوزه‌ها از پتانسيل بسيار قوي براي انجام معاملات خود به صورت تهاتري برخوردار هستند. از طرف ديگر، عدم انطباق كالا و خدمات طرف عرضه كننده با كالا و خدمات مورد نياز طرف مصرف كننده باعث عدم شكل گيري مبادلات تهاتري دوجانبه و يا چند جانبه در سطح كشور مي‌شود. لذا اين گروه به فكر ابداع يك مكانيزم جامع و كامل افتاد كه از طريق ايجاد يك شبكه گسترده امكان حضور عرضه كنندگان مختلف براي عرضه و تقاضاي كالا و خدمات را ميسر مي‌كند كه نام آن را بازار تهاتري كالا، خدمات و املاك ناميد. در اين شبكه از طريق يك سيستم اعتباري كه ابزار آن، اوراق اعتباري براي انجام مبادلات خواهد بود (عرضه كننده در قبال عرضه كالا يا خدمات يا املاك خود) اوراق اعتباري دريافت مي‌كند و به كمك آن اوراق كه فقط در همين بازار معتبر است مي‌تواند كالا، خدمات و يا املاك مورد نياز خود را از عرضه كنندگان ديگر تهيه كند و به اين شكل محدوديت عدم تطابق نياز و عرضه تقاضا كننده و عرضه كننده (مشكل اصلي روش مبادلات تهاتري قديمي) مرتفع مي‌شود. همچنين به‌دليل عدم دخالت سيستم نقدينگي و محدويت‌هاي آن، شاهد كندي معاملات و مبادلات نخواهيم بود. اين گروه طرح بازار تهاتري را در قالب يك طرح كاملا تكنولوژيك مدون كرده كه در قالب دانش فني قابل ارايه و پياده سازي در ساير ارگان‌هاي اقتصادي كشور نظير شهرداري (تحت عنوان بازار عمران شهري) وسازمان بورس (تحت عنوان شركت تامين سرمايه) و نيز ساير كشورها است. اين دانش فني شامل برنامه ريزي كامپيوتري - طراحي وپياده سازي نرم افزار ويژه بازار تهاتري، ارايه آيين‌نامه‌هاي اجرايي و فرم‌هاي عملياتي مورد نياز- تدوين روش‌هاي مبادله اوراق اعتباري مختلف مورد استفاده در سيستم و نهايتا مديريت اين بازار همراه با آموزش پرسنل است.

برخي از اهداف بازار تهاتري ايران عبارتند از: تامين منابع و افزايش منافع اعضاي بازار، ايجاد امكان تبديل كالا و خدمات قابل عرضه توسط هر شخص حقيقي يا حقوقي به كالا و خدمات مورد نياز خود بدون نياز به تبديل كالا و خدمات قابل عرضه به پول، زمينه‌سازي براي ورود به بازار در مورد كالاهايي كه به دليل عدم تبديل به نقدينگي از چرخه اقتصاد ملي خارج شده اند، ايجاد زمينه براي تهيه مواد اوليه توليد كنندگان در ازاي فروش محصول توليدي آنها، كاهش قيمت، كاهش هزينه اطلاع رساني، كاهش هزينه‌هاي معاملات، امكان اخذ وام‌‌هاي كم هزينه، استفاده از ظرفيت توليد اضافي. ابزار مبادله در بازار تهاتري ايرانيان برات است كه اين برات‌ها داراي تضمين بانكي جهت پرداخت در زمان سر رسيد هستند يعني در واقع چرخه معاملات ميان افراد و شركت‌‌هاي نيازمند اين نيست كه افراد بر سر يك ميز بنشينند و در مورد تبادل مستقيم كالا و خدمات با يكديگرتوافق كنند. هر كس بر اساس كالا يا خدماتي كه عرضه مي‌كند داراي ميزان اعتبار مشخصي به صورت برات مي‌شود و بااين برات‌ها مي‌تواند از طريق اعضاي ديگر بازار، كالا، خدمات و يا املاك مورد نياز خود را تهيه كند
 

نویسنده : فرنود حسنی
ارسال کننده
admin
آراء
0
ویژه
خیر
رتبه دهی به مقاله
0 رای
مورد علاقه:
0

سبد خرید شما


سبد خریدتان در حال حاضر خالی می‌باشد.

دسته بندی مقالات

آمار مقاله ها

3646 مقاله و 369 مجموعه

 • 1.jpg
 • 2.jpg
 • 3.jpg
 • 4.jpg
 • 5.jpg
 • 6.jpg
 • 7.jpg
 • 8.jpg
 • 9.jpg
 • 10.jpg
 • 11.jpg
 • 12.jpg
 • 13.jpg
 • 14.jpg
 • 15.jpg
 • 16.jpg
 • 17.jpg
 • 18.jpg
 • 19.jpg
 • 20.jpg
 • 21.jpg
 • 22.jpg
 • 23.jpg
 • 24.jpg
 • 25.jpg
 • 26.jpg

تماس با ما

تهران: فلکه دوم صادقیه، برج گلدیس، طبقه هفتم، واحد 721
تلفن: 47626486-021

تبریز: تقاطع خیابان منصور و بهادری، ساختمان سیمرغ، طبقه پنجم، شرکت تسهیل گستر
تلفن: 04135251447
فاکس: 04135251448

عضويت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، آخرین اخبار کسب یار و کسب و کار را در ایمیلتان دریافت کنید.
کسب یار
مباحث عمومی کسب و کار


دریافت بصورت HTML؟

آخرین نسخه کسب یار

کسب یار خریداری شده خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.


کسب یار 4.1.0 نسخه نهایی
آخرین تاریخ بروزرسانی:
//